Ge miljön en julklapp - återvinn rätt i jul!
Julen är årets största källsorteringshelg och vi på FTI väntar en rejäl påfyllning vid återvinningsstationerna. För att återvinningen ge en bra miljövinst är det viktigt att sortera rätt. Nytt för de flesta är också att förpackningar av mjukplast ska återvinnas. Julklappspapper och annat hamnar lätt i fel behållare och krånglar till den fortsatta återvinningsprocessen.- Ett vanligt misstaget är att julklappspapper läggs i tidningsbehållarna, istället för i behållarna för pappersförpackningar där det hör hemma. Det är också lätt att snören följer med men de kan inte återvinnas och ska därför ska läggas i hushållsoporna.
- Nytt för i år är att vi samlar in förpackningar av mjukplast i hela landet, exempelvis plasten runt julskinkan. Tidigare skedde denna insamling bara i vissa kommuner. Som mjukplastförpackning räknas även frigolit som det brukar bli mycket av kring jul.
På vår sorteringslista för julen hittar du mer information om hur du återvinner dina förpackningar i julruschen.
Viss risk för överfyllda behållare
Under julhelgen utnyttjas all reservkapacitet maximalt men det finns ändå risk för förseningar och fyllda behållare vid återvinningsstationerna. Vi vet att det behövs extratömningar men inte exakt var och när. Det är som att förutspå var det kommer att snöa på julafton. Därför vädjar vi om förståelse om det blir problem någonstans. Pressa gärna ihop kartonger och papper så mycket det går så att mer får plats i behållarna.
Till FTI:s pressmeddelande om att återvinna rätt i jul.